Inteligentní vozidlo

Informační systémy pro podporu řidiče


vedoucí projektu : Ing. Pavel Zahradník, CSc., doc.RNDr. Miroslav Vlček, DrSc.
doktorandi : Ing. Vít Líbal, Ing. Pavel Paclík, Ing. Bohumil Kovář

kontakt : xpaclik@fd.cvut.cz web stránka : http://euler.fd.cvut.cz/projekty/rs2/



Tento projekt navazuje na projekt Zpracování obrazové informace v dopravě, který byl zahájen v roce 1995 (prvním roce projektově orientované výuky na Dopravní fakultě ČVUT). Cílem projektu je automatické rozpoznávání dopravních značek. Zaměřujeme se na vývoj a implementaci algoritmů pro detekci a klasifikaci dopravních značek v obrazech dopravních scén snímaných kamerou z jedoucího vozidla.

Projekt se zaměří na využití metod počítačového vidění pro vývoj algoritmů zvyšujících inteligenci vozidel. Oblastí zájmu jsou hlavně metody počítačového vidění pro porozumění dopravní scény snímané z vozidla.

V posledních letech probíhá v oblasti autonomních vozidel a inteligentních dopravních systémů velmi prudký rozvoj. Výzkum v této oblasti je podporován především velkými automobilkami, které se snaží vybavit svoje modely inteligentními palubními systémy zvyšujícími bezpečnost provozu a usnadňujícími řízení vozidel. Zájem o tuto oblast projevují také ministersta dopravy vyspělých států, protože inteligentní vozidla zefektivňují celý systém silniční dopravy, umožňují lepší využití stávající silniční sítě a tak ulehčují státním rozpočtům. Tak se otevírá prostor pro vývoj nových, efektivnějších algoritmů zpracování obrazu či signálů, adaptivní a rozpoznávací algoritmy, metody řízení, robotiky a umělé inteligence.

V Evropské unii, USA i Japonsku vznikla v minulosti řada projektů zaměřených na vývoj palubních systémů a ověření jejich přínosu (ADIS, IVHS, PROMETHEUS, ACC a řada dalších). V posledních letech se již mluví pouze o inteligentním dopravním systému (ITS), který zahrnuje řadu projektů v oblasti infrastruktury dopravy, jejiho řízení i inteligentních vozidel. Základem, který spojuje nejrůznější technologie v oblasti inteligentních vozidel, je tzv. systém pro podporu řidiče (Driver Support System). Velké automobilky již uvedly první modely s palubními systémy pro navigaci či zvýšení bezpečnosti (Cadilac Night Vision, Honda ACC), uvedení dalších se plánuje na konec roku 1999.

Které (obory) disciplíny souvisejí s projektem ?

Jakých přednášek se projekt dotýká ?

Jaké technologie používáme ?

Výsledky projektu

Z projektu vyplynuly následující výsledky : V současnosti umíme detekovat dopravní značky v obrázcích snímaných z jedoucího automobilu, klasifikovat je statistickým klasifikátorem. Všechny algoritmy jsou implementovány v prostředí PC (C, C++), detekce značek byla přenesena do prostředí signálového procesoru TMS320C80 a přeprogramována do paralelní podoby (assembler, C).

Co vám projekt může nabídnout ?

Projekt by měl uvést studenty do problematiky, poskytnout prostor pro získání základních znalostí (orientace v oboru, matematické metody, programovací jazyky...). Hledáme studenty, kteří mají zájem o počítače, algoritmy a programování jim není cizí. Nemusíte být experti ani v matematice ani v programování - to se můžete naučit, měli byste ale chtít pracovat ...

Chcete strávit tu zábavnější část studia na fakultě (3. až 5. ročník) smysluplnou prací na zajímavých problémech ? Přemýšlejte o našem projektu.

Zaujal vás náš projekt ?

To je dobře. Více informací vám poskytneme při osobním setkání. Každé úterý nás zastihnete v místnosti 408 na katedře aplikované matematiky Na Florenci. Setkání můžete také domluvit se sekretářkou katedry, paní Duškovou, na telefonu 248 178 90.

Nezaujal vás náš projekt ?

Zkuste si to přečíst ještě jednou.